Unisex Moda

0
shares
Share on Facebook
Share on Twitter
Share on LinkedIn
Pin to Pinterest
+
What's This?

Günümüz moda anlayışında, birçok markada cinsiyet kavramının yok olduğunu, kadın ve erkek koleksiyonlarının birbiriyle bütünleştiğini görüyoruz.

1983 yılında Japon tasarımcı Yohji Yamamoto, verdiği bir röportajda “Erkek kıyafetleri kadınların üzerinde daha güzel görünüyor” diyerek cinsiyetsiz modaya olan ilgisini ortaya koymuş, o dönemde bu yaklaşıma kimse anlam verememişti.

Günümüze baktığımızda cinsiyetsiz moda kavramını birçok tasarımcının sorgulamaya başladığını görüyoruz. Unisex moda anlayışı denildiğinde, kadın ve erkek modasını ayrı kavramlarda kullanmadan tek bir stilde yer aldığını görüyoruz. Burada önemli olan cinsiyet değil kişinin tarzına uygun kimliğini bulmasıdır.

Balenciaga
Paul Smit

İstediğimi Giyerim Anlayışı

Erkek pantolon kadın etek giyer algısının son bulduğu unisex kavramı giyimde özgürlüğü ifade ediyor. Nıke’ın unisex koleksiyonu, Dior’un transparan bluzları, Gucci’nin reklam kampanyaları cinsiyetsiz modanın öncüleri arasında.

MSGM SS20

Elton John & David Bowie

Moda dünyasının en büyük ilham kaynakları arasında yer alan David Bowie ve Elton John belirli kalıplara bağlı kalmaksızın içsel dünyalarını ön plana koyarak bir stil yaratmayı tercih ettiler. 

Hedi Slimane

Hedi Slimane, Saint Laurent markasına kreatif direktör olarak geldiğinde markanın kimliği değişmeye başlamıştı. Bu değişimin dikkat çeken noktaları dar jeanlar, deri ceketler kadın ve erkek için aynı model kovboy botları oldu. Daha sonra hazırladığı koleksiyon ile YSL ile özdeşleşen smokin, kadınların vazgeçilmezleri arasında yer almayı başardı.

Acne Studios-Maison Martin

Margiela Acne studios ve Maison Martin Margiela markaları, kadın erkek koleksiyonlarının yanı sıra unisex koleksiyonlarıyla da dikkat çekmeyi başaran ilk markalardan.

Alessandro Michele

Michele 2017 yılında erkek ve kadın koleksiyonlarını iç içe sergileyerek cinsiyetsiz modaya vurgu yapmış tasarımcılardan.

ACNE

Vogue

Vogue 2017 Ağustos sayısı kapağında model Gigi Hadid ve şarkıcı Zayn Ma-lik birbirlerinin kıyafetlerini giyerek cinsiyetsiz moda kavramını vurgulayan ünlüler arasında yer aldılar.


Pelin Gündoğan

Dünyadaki en güzel renk size yakışandır. (Coco Chanel)’’


Bu Yazıdaki Referanslar: Fashion & Travel

683 Views